Skip to content

15 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$637,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block161
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,538
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,900
39%
Improvement Value:$527,100
61%
Total Assessment$870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,760+1.9%
2024$22,342+5.6%
2023$21,156+1.6%
2022$20,816+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$637,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 20170, Page 55824

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 12327, Page 2429

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 12275, Page 9366

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 12142, Page 2474

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6349, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1972