Skip to content

15 Skyline DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1994

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block171
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0109

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,328
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,400
27%
Improvement Value:$662,700
73%
Total Assessment$904,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,807+1.9%
2024$28,278+5.6%
2023$26,777+1.6%
2022$26,347+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,328DeedBook 20170, Page 75691

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 6096, Page 951

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 5322, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1994