Skip to content

29 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1880

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 27, 2003

Property Information

Block22
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,300
40%
Improvement Value:$309,700
60%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+1.9%
2024$13,008+5.6%
2023$12,317+1.6%
2022$12,119+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 6017, Page 69

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5612, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1880