Skip to content

26 Nutman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block26
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,908
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,400
45%
Improvement Value:$254,100
55%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+1.9%
2024$10,851+5.6%
2023$10,275+1.6%
2022$10,110+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911