Skip to content

66 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block27
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,324
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,500
44%
Improvement Value:$218,600
56%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,497+1.9%
2024$10,304+7.8%
2023$9,557+1.6%
2022$9,403+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 20210, Page 16961

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 6116, Page 118

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5069, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900