Skip to content

35 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1897

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block9
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,382
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,800
48%
Improvement Value:$217,700
52%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+1.9%
2024$9,637+5.6%
2023$9,126+1.6%
2022$8,979+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 20240, Page 17511

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12162, Page 9251

Property Built

Built

Year Built: 1897