Skip to content

29 Glen RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block59
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,812
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,800
46%
Improvement Value:$361,600
54%
Total Assessment$665,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,090+1.9%
2024$15,794+5.6%
2023$14,956+1.6%
2022$14,716+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5599, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1925