Skip to content

177 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block58
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,732
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,800
38%
Improvement Value:$472,600
62%
Total Assessment$761,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,736+1.9%
2024$18,392+5.6%
2023$17,416+1.6%
2022$17,136+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft2,732DeedBook 20230, Page 33977

Property Sale

Sale
$548,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 20160, Page 50462Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5924, Page 200

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5182, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1925