Skip to content

23 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block58
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,700
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,700
50%
Improvement Value:$320,000
50%
Total Assessment$640,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,368+1.9%
2024$15,086+5.6%
2023$14,285+1.6%
2022$14,056+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 20181, Page 3712Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5738, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1950