Skip to content

45 Standish AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927
Industrial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block63
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings0
ZoningI-B
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
89%
Improvement Value:$10,700
11%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,265+1.9%
2024$3,205+5.6%
2023$3,035+1.6%
2022$2,986+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 6143, Page 894

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5116, Page 917

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5116, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1927