Skip to content

11 Standish AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1896

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 18, 1984

Property Information

Block63
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,705
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,600
36%
Improvement Value:$378,200
64%
Total Assessment$590,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,520+1.9%
2024$12,290+5.6%
2023$11,638+1.6%
2022$11,451+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,705DeedBook 4856, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1896