Skip to content

15 Standish AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block63
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class10
Description2-2SCB1G
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage4,794
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$469,000
65%
Total Assessment$719,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+1.9%
2024$14,553+5.6%
2023$13,780+1.6%
2022$13,559+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,194DeedBook 20191, Page 16033

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5468, Page 908

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5045, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1921