Skip to content

2 Glennon PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 8, 1989

Property Information

Block114
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,513
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,900
36%
Improvement Value:$358,900
64%
Total Assessment$560,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,989+1.9%
2024$12,750+5.6%
2023$12,074+1.6%
2022$11,880+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,513DeedBook 5106, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1925