Skip to content

14 Wheeler StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block69
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningOB-2
Sq Footage2,476
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,600
33%
Improvement Value:$376,500
67%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 5412, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1916