Skip to content

540 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block9
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class10
Description1.5SF
Dwellings0
ZoningB-I
Sq Footage2,592
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,900
37%
Improvement Value:$565,100
63%
Total Assessment$897,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,420+1.9%
2024$22,990+5.6%
2023$21,770+1.6%
2022$21,420+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12013, Page 2337

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5822, Page 341

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5661, Page 860

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5128, Page 842

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5018, Page 142