Skip to content

272 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1896
Commercial

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block114
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,541
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
26%
Improvement Value:$394,500
74%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,399+1.8%
2024$12,176+5.5%
2023$11,541+1.6%
2022$11,359+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,541DeedBook 20220, Page 45967

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4806, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1896