Skip to content

1216 Burlington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block603
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
23%
Improvement Value:$134,900
77%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+3.3%
2024$6,097+6.6%
2023$5,717+1.2%
2022$5,648+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,040DeedBook 6658, Page 24Recorded4/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960