Skip to content

1225 Burlington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block604
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$116,900
75%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,589+3.3%
2024$5,410+2.2%
2023$5,294+1.2%
2022$5,234+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,040DeedBook 6914, Page 142Recorded9/27/2023

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 2388, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1960