Skip to content

44 Grant AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block175
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$104,300
73%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,851+3.5%
2024$4,688+2.3%
2023$4,583-4.1%
2022$4,777+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2981, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1959