Skip to content

179 Hunterdon RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$91,500
Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block603
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
29%
Improvement Value:$111,500
71%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+3.5%
2024$5,187+2.3%
2023$5,072+1.2%
2022$5,010+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 2514, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1960