Skip to content

1509 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2011

Property Information

Block291
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
26%
Improvement Value:$77,400
74%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,750+3.3%
2024$3,630+2.2%
2023$3,552+1.2%
2022$3,511+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1431, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1925