Skip to content

659 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block353
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
22%
Improvement Value:$115,900
78%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+3.3%
2024$5,136+2.2%
2023$5,026+1.2%
2022$4,968+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2728, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 2359, Page 327

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1584, Page 13