Skip to content

1857 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block260
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
16%
Improvement Value:$156,200
84%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+3.3%
2024$6,475+2.2%
2023$6,337+1.2%
2022$6,264+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3054, Page 216