Skip to content

1000 Delsea Dr Unit D3Westville, NJ 08093

Industrial

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block3
Lot2
QualifierC0405
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
25%
Improvement Value:$75,000
75%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,585+3.3%
2024$3,470+2.2%
2023$3,396+1.2%
2022$3,357+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 6018, Page 295Recorded1/16/2019

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

DeedBook 5364, Page 276Recorded9/8/2015