Skip to content

165 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block457
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
28%
Improvement Value:$97,800
72%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+3.3%
2024$4,726+2.2%
2023$4,625+1.2%
2022$4,572+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,368DeedBook 7095, Page 92Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5492, Page 279Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3906, Page 330

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3429, Page 273

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 1432, Page 1138

Property Built

Built

Year Built: 1954