Skip to content

181 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block457
Lot49
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
34%
Improvement Value:$79,100
66%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,266+3.3%
2024$4,129+2.2%
2023$4,041+1.2%
2022$3,995+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft924DeedBook 6148, Page 30Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4762, Page 72

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 4157, Page 167

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3373, Page 228

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3155, Page 296

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2076, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1954