Skip to content

208 Florence AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block49
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
33%
Improvement Value:$76,500
67%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,101+3.3%
2024$3,970+2.2%
2023$3,885+1.2%
2022$3,840+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft925DeedBook 5865, Page 52Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$105,500

From:

To:

Sq Ft925DeedBook 5203, Page 57Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2949, Page 33

Property Sale

Sale
$67,144
DeedBook 2270, Page 56

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1502, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1954