Skip to content

1101 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block502
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$100,000
76%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+3.3%
2024$4,594+2.2%
2023$4,496+1.2%
2022$4,445+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$104,866
DeedBook 3729, Page 116

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3297, Page 100

Property Sale

Sale
$2,400
DeedBook 1616, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1957