Skip to content

1113 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jan 31, 1995

Property Information

Block502
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
28%
Improvement Value:$78,700
72%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+3.3%
2024$3,793+5.2%
2023$3,607+1.2%
2022$3,565+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2503, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1957