Skip to content

1125 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block502
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$95,000
78%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,392+3.3%
2024$4,251+2.2%
2023$4,160+1.2%
2022$4,112+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3670, Page 278

Property Sale

Sale
$34,628
DeedBook 1649, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1957