Skip to content

1119 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1956

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block502
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
29%
Improvement Value:$74,000
71%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,750+3.3%
2024$3,630+2.2%
2023$3,552+1.2%
2022$3,511+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 5425, Page 141Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4149, Page 115

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3634, Page 114

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3398, Page 58

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2040, Page 73

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1645, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1956