Skip to content

1216 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block502
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
27%
Improvement Value:$126,900
73%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+3.3%
2024$6,031+2.2%
2023$5,902+4.4%
2022$5,653+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 6314, Page 173Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 5340, Page 82Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2630, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1957