Skip to content

1114 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block502
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
31%
Improvement Value:$85,200
69%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+3.3%
2024$4,310+2.2%
2023$4,218+1.2%
2022$4,169+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957