Skip to content

1001 Cumberland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$94,950
Last Sale Date
Mar 28, 1997

Property Information

Block504
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
29%
Improvement Value:$107,300
71%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,421+3.3%
2024$5,247+2.2%
2023$5,135+1.2%
2022$5,076+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$94,950
DeedBook 2749, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1957