Skip to content

1006 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 12, 1995

Property Information

Block506
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
27%
Improvement Value:$112,400
73%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,492+3.3%
2024$5,316+2.2%
2023$5,203+1.2%
2022$5,143+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2535, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1957