Skip to content

452 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block534
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
25%
Improvement Value:$128,200
75%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,095+3.3%
2024$5,899+2.2%
2023$5,773+1.2%
2022$5,707+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 3638, Page 192

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2944, Page 217

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1432, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1956