Skip to content

420 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1989

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block536
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
22%
Improvement Value:$142,500
78%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+3.3%
2024$6,315+2.2%
2023$6,181+1.2%
2022$6,110+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 6001, Page 231Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 5090, Page 86Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 1922, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1989