Skip to content

435 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block536
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-CP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$121,000
75%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+3.3%
2024$5,587+2.2%
2023$5,468+1.2%
2022$5,405+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 5560, Page 36Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4749, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1956