Skip to content

431 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block536
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$119,200
75%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+3.3%
2024$5,524+2.2%
2023$5,406+11.6%
2022$4,844+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,712DeedBook 6651, Page 152Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,712DeedBook 6293, Page 304Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2057, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1956