Skip to content

428 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block536
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
27%
Improvement Value:$106,500
73%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,988+3.5%
2024$4,820+2.3%
2023$4,712+1.2%
2022$4,655+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4762, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1956