Skip to content

448 Grove CtWenonah, NJ 08090

Built 1956
Other Exempt

Last Sale Price
$56,900
Last Sale Date
May 30, 1986

Property Information

Block536
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
29%
Improvement Value:$105,700
71%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,081+3.5%
2024$4,910+2.3%
2023$4,800+1.2%
2022$4,742+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 1546, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1956