Skip to content

456 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block536
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
23%
Improvement Value:$132,700
77%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188+3.3%
2024$5,989+2.2%
2023$5,861+1.2%
2022$5,794+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5945, Page 312Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1456, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956