Skip to content

369 Ursinus StWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block536
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
20%
Improvement Value:$163,100
80%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,270+3.3%
2024$7,037+2.2%
2023$6,887+1.2%
2022$6,808+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 6082, Page 217Recorded5/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956