Skip to content

309 Harvard AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block547
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
22%
Improvement Value:$137,300
78%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+3.3%
2024$6,131+6.6%
2023$5,751+1.2%
2022$5,682+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,658DeedBook 6885, Page 171Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960