Skip to content

316 Lafayette AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$45
Last Sale Date
Nov 26, 1999

Property Information

Block547
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
29%
Improvement Value:$100,500
71%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+3.3%
2024$4,879+2.2%
2023$4,775+1.2%
2022$4,720+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,509
DeedBook 2561, Page 70

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2048, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1960