Skip to content

1390 Glassboro RdWenonah, NJ 08090

Built 1961

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block556
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$99,700
77%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,396+3.5%
2024$4,247+2.3%
2023$4,151+1.2%
2022$4,101+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961