Skip to content

151 Carver DrWenonah, NJ 08090

Built 1961

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block556
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
26%
Improvement Value:$105,100
74%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+3.7%
2024$4,434+2.4%
2023$4,329+1.3%
2022$4,274+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2384, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1961