Skip to content

167 Carver DrWenonah, NJ 08090

Built 1961

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 5, 2004

Property Information

Block556
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
23%
Improvement Value:$122,800
77%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714+3.3%
2024$5,531+2.2%
2023$5,413+1.2%
2022$5,351+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3712, Page 154

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1427, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 1961