Skip to content

556 College BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block596
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
28%
Improvement Value:$111,700
72%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+3.3%
2024$5,403+2.2%
2023$5,288+1.2%
2022$5,227+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 5460, Page 65Recorded4/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960