Skip to content

471 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 26, 2008

Property Information

Block583
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
31%
Improvement Value:$93,000
69%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,833+3.3%
2024$4,678+2.2%
2023$4,578+1.2%
2022$4,525+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4618, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1956